O MNIE

Dodano: 05-11-2011

Uszkodzenie ogona u koszatniczki


Uszkodzenie ogonka jest jednym z problemów z jakim zgłaszają się zatroskani właściciele koszatniczek do lekarza weterynarii. Niekiedy uszkodzenie jest wynikiem chwycenia malucha za ogon, innym razem właściciel zastaje już zwierzątko w takim stanie i nie wie jak do tego doszło. Niezależnie od przyczyny obraz końcowy wygląda smutno. Kosiak nie ma skóry na mniejszym lub większym fragmencie ogona, widzimy mięśnie osłaniające kręgi ogonowe lub wręcz wystające pragmenty kostne nie osłonięte niczym. 

 

Zdj.1 - koszatniczka bez skóry na ogonku (odpadła po tym jak dziecko chwyciło ją za ogon)

Zdj.2 -  ogonek z brakującym fragmentem skóry i widocznymi mięśniami ogona.

CO DALEJ?

W przyrodzie w takich przypadkach organizm włącza mechanizmy obronne - fragment ogonka bez skóry nie może nadal funkcjonować, dlatego dochodzi do jego obsychania a następnie odpadnięcia. Niestety nie zawsze wszystko się dobrze kończy. W odsłonięty fragment ogona może wdać się zakażenie, które może skończyć się nawet śmiercią zwierzątka. Jeżeli zależy nam na zdowiu malucha, należy w takiej sytuacji udać się z nim do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu tego typu zwierząt i przeprowadzić zabieg.

CO ROBIMY?

W naszej przychodni (OAZA - Kraków) w takich przypadkach przeprowadzamy zabieg amputacji uszkodzonej części ogonka. Znieczulamy maluszka przy pomocy narkozy wziewnej. Odpreparowujemy fragment skóry powyżej miejsca uszkodzenie, obcinamy uszodzoną część ogona a następnie naciągamy skórę na końcówkę ogonka i zaszywamy ją. Jeszcze kilka dni antybiotyku i maluch może zapomnieć o przykrej przygodzie. Skóra zrasta się, ładnie otacza końcówkę ogona, tyle tylko, że będzie on już zawsze krótszy. 

Zdj.3 - kosiak po amputacji uszkodzonej części ogonka (za chwilę się obudzi :)

EFEKT:

Radosny kosiak z krótkim ogonkiem.

A kto powiedział, że wszyscy muszą mieć długie ogony? :)

 

Autor: lek.wet.Lidia Lewandowska,

Specjalista Chorób Zwierząt Futerkowych

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków,

Ul.Zamoyskiego 86, 30-523 Kraków

kontakt: lidialew@poczta.fm

 


Dodaj komentarz:


* - pola wymagane